Taşıt Tanıma Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır ve Faydaları Nelerdir?

Öncelikle Taşıt Tanıma Sistemi’nin (TTS) Amacı Nedir?

Size, yakıtınızı aracınızdan inmeden alma ve işlem tamamlanma esnasında hiçbir ödeme yapmadan ve fişinizi beklemeden akaryakıt alabilme imkanı sağlayan, ayrıca size tüketim, kilometre, alım gibi akaryakıt masraflarınızı kolaylıkla kontrol edebilme olanağı sunan bir sistemdir. Taşıt Tanıma Sistemi konforlu kullanımı ile, yakıt takibi kolay ve güvenli bir sistemdir.

Opet Otobil ile, ayda 2 kez olmak üzere (1-15 ve 16-30/31) adınıza düzenlenen faturalar mail  veya posta adresinize akaryakıt tüketim detayları ile birlikte otomatik olarak gönderilir ve bu sayede de harcamalarınızı ve fiş takibini kolaylaştırarak aynı zamanda avantaj sağlamış olursunuz.

Opet veya Sunpet İstasyonun Otobil ile satış yapan istasyon olup olmadığını Otobil logosunu içeren levhalar aracılığı ile anlayabilirsiniz

Otobil ödemenizi tek bir hesaba, ve devlet bankaları veya anlaşmalı özel bankalar aracılığı ile güvenilir, hızlı, kolay ve konforlu bir şekilde yapmanızı sağlar.

 

opet otobil logo

 

Opet Otobil sisteminden sadece şirketler faydalanabilir. Otobil akaryakıt bilgi sistemine girmek için araç sınırı yoktur. İş ortaklarınızın, şahsi araçları da sistemden yakıt alabilirler. İstendiği takdirde araçlara cihaz montajı yapmadan anahtarlık (chip) ile Otobil sisteminden yakıt alma olanağı vardır. Otobil sisteminden faydalanabilmeniz için Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS) üzerinden çalıştığımız bankalar: Yapıkredi Bankası, Garanti BBVA, Denizbank, Akbank, ING Bank, İş Bankası, QNB Finansbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Anadolubank, Kuveyttürk,Şekerbank.

Sisteme kayıtlı olan aracınızın satılması sonucunda satışını yapmış olduğunuz aracınızın bilgilerini öncelikle mail yolu ile müşteri temsilciniz veya müşteri destek hattımız ile paylaşarak cihazın iptal işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Daha sonrasında Opet montaj ekibi araçtan ilgili donanımı söker ve varsa yeni araca yeni programlanan cihazın montajını yapar.

Bu konuda daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Peki Bu Sistemin Çalışma Şekli Nedir?

Taşıt tanıma sistemi yani (TTS) sistem araç plakası, kullandığınız akaryakıt türü gibi araç bilgilerinin üzerinde tutulduğu taşıt programlama ünitesi adında bir cihazdır ve cihazın pompa ile veri paylaşımı yapması sayesinde çalışır. Taşıt Programlama Ünitesi sayesinde dolum yapılırken akaryakıt pompası ile taşıt programlama ünitesinin pompa tabancasında yer alan alıcı ile iletişime geçer ve araç bilgilerini aktarır. Sistem uydu üzerinden hizmet verip araca doldurulan  yakıt miktarını ve yakıt ücretini kaydederek iletir. Tabanca depodan çıktığı anda dolum işlemi otomatik olarak biter.  Akaryakıt alımından sonra ise TTS sistemini kullanan araçlara tüketim tutarı veriler üzerinden aktarılarak akaryakıt istasyonu tarafından faturalandırılabilir. Böylece aracın sürücüsü araçtan inmeden ödeme yaparak ve fatura almadan vakit kaybetmeyerek yoluna devam edebilir.  Taşıt Programlama Ünitesi günümüzde firmaların en çok tercih ettiği sistemler arasında yer almaktadır.

Akılı anahtarlık montaj işlemine gerek duyulmadan hızlı ve güvenilir şekilde akaryakıt alma imkanı sağlar. Akıllı anahtar sisteminde montaj yapılamadığından dolayı kilometre okuyamaz veya bilgi aktarımı yapamaz.

Faydalarına gelecek olursak…

  • % 100 Filo Yönetimi

Taşıt Tanıma Sistemi ile filonuzun toplam akaryakıt tüketimini, bu tüketimi hangi aralıklarla yapmış olduğunuzu takip edebileceksiniz. Filonuzun aylık akaryakıt tüketim miktarınından haberdar olabilirsiniz. Belli bir zaman diliminde ortalama tüketim tutarınızı net bir şekilde görebilirsiniz.

  • Hatalı Yakıt Alımına Son

Taşıtmatik sistemi ile filonuzun hatalı ürün alma ihtimali ortadan kalkmış olur ve böylece güvenli olarak alışverişinize olanak sağlar. Sistem aracınızın hangi ürün kullandığından haberdardır, aracınızı pompa kısmında tanır ve yanlış ürün aktarımını engeller.

  • Raporlama

Aracınızın akaryakıt alımıyla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgi içeriği faturanızla birlikte bir rapor olarak size gönderilir. Bu yöntem sayesinde filonuzu kolay yoldan yönetmiş olursunuz.

  • Yaygın İstasyon Ağı

Yaygın istasyon ağları sayesinde Türkiye çapındaki tüm istasyonlarda Taşıtmatik sistemlerine erişebilirsiniz.

  • Tek Fatura İmkanı

Filonuzun tüm akaryakıt alımları için tek bir fatura alırsınız. Sistemden otomatik olarak aktarılan akaryakıt alışınıza dair tüm bilgiler düzenli aralıklar halinde faturalandırılacaktır.

  • Otomatik Ödeme İmkanı

Otomatik ödeme imkanı ile faturalarınızın ödemeleri banka hesabınızdan otomatik olarak kesilir. Böylece zaman ve enerji kaybından kurtulmuş olursunuz.

  • Muhasebe İşlemlerinizde Kolaylık ve Zaman Kazancı

Muhasebe işlemlerinde kolaylık ve zaman kazancı sağlayacağından muhasebeniz biriken yüzlerce akaryakıt fişini teker teker kaydetmekten kurtulur. Böylelikle muhasebe kayıtlarının tutulmasında önemli ölçüde kolaylık yaşarsınız. Filonuza ait araçlarınızın tüketim raporlarının kullanmakta olduğunuz muhasebe sisteminin uyumu otomatik olarak yapıldığından bu yöntem, size zaman kazandırarak tam kontrol olanağı sağlayacaktır.

  • Limitlendirme

Araçlarınızın sizin belirleyeceğiniz dönemlerde TL veya LT bazında ne kadar yakıt alabileceğine karar vererek limitlendirme yapmış olacaksınız. opet.com.tr web sitemizden Opet Otobil  alanına kullanıcı adı ve şifrenizle erişebilir, Portal sayfanızdan limitlendirme alanından araçlarınıza aylık, günlük veya esnek limitlendirme işlemi yapabilirsiniz.

Nasıl ve Nereye Monte Edilir?

Taşıt tanıma sistemi yani (TTS) sistem araç plakası, kullandığınız akaryakıt türü gibi araç bilgilerinin üzerinde tutulduğu taşıt programlama ünitesi adında bir cihazdır ve cihazın pompa ile veri paylaşımı yapması sayesinde çalışır. Aracınızın bilgilerini içeren bu sistemin iki kullanım şekli vardır. Biri araca sistemin depo girişine monte edilerek kullanılması, diğeri ise akıllı anahtarlığa takılabilecek şekilde kullanılmasıdır. Fakat Otobil araç ünitesi farklı araçlara monte edilemez.

opet otobil istasyonları

Akılı anahtarlık montaj işlemine gerek duyulmadan hızlı ve güvenilir şekilde akaryakıt alma imkanı sağlar. Akıllı anahtar sisteminde montaj yapılamadığından dolayı kilometre okuyamaz veya bilgi aktarımı yapamaz.

Taşıtlarınıza ait Opet Otobil ünite montaj ve söküm benzeri işlemleri ise zamanında yapabilmek için servis firmasından mutlaka randevu almanızı öneririz. Opet Otobil yetkili servisinize ait irtibat bilgilerini 444 67 38 no’lu telefon numarasından ya da  Opet müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

 

Araçlarınızın Yakıt Harcamalarını Kolayca Takip Edin

Hangi aracınızın hangi istasyonda, kaç litre yakıt aldığını kolayca takip edebilir, günlük, haftalık ve aylık raporlar halinde tek seferde görüntüleyebilirsiniz. Sahip olduğunuz ticari araçlarınızın aylık toplam yakıt alımını sınırlandırabilir ya da mesai saatleri dışında yakıt harcaması yapmasını engelleyebilirsiniz.

İnternetten tanımlanan şifre ile online olarak giriş yaparak tüm kontrollerinizi belirlediğiniz kriterler çerçevesinde yönetebilirsiniz.

Araç Tanıma Sistemi ve Temassız Yakıt Alımı

Taşıt Tanıma Sistemi sürücüye kredi kartı kullanmak, nakit ödeme yapmak, avans vermek,  fatura yazdırmak, tutar fişi hazırlamak gibi sıradan yapılan ödeme biçimlerine son vermiştir. Bu yöntem sayesinde temassız olarak yakıt alımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Ödeme Yapabilir ve Tasarrufunuzu Ölçebilirsiniz

Otomatik ödeme imkanı sağlayarak ödemeleri banka hesabınızdan otomatik olarak yapabilirsiniz ve böylece hem zaman hem de enerji kaybından tasarruf etmiş olursunuz.

Faturalarınızı Hem Mail Yoluyla Hem de Online Portal’dan Takip Edebilirsiniz

Firmanıza tanımlanan kullanıcı paneli ile hangi aracınızın nereden, ne zaman, ne kadar akaryakıt aldığını internet üzerinden görüntüleyebilir ve geçmişe dönük raporlama hazırlayabilirsiniz.

Sisteme kredi kartı formu (Mail Order) ile tanımlanan tek bir karttan şirket aylık yakıt miktarı olarak belirlediğiniz limit tutarı ön işleme alınır, ay içerisinde kesilen faturalarınızın tutarı buradan toplanır. Böylece tüm fatura işlemlerinizi buradan takip edebilirsiniz.