Opet Taşıt Tanıma Sistemi Nedir?

 

 Opet Sayfasına giriş yapılarak Opet taşıt tanıma sistemine üye olmak yeterli olacaktır. Opet taşıt tanıma sistemi araçlara kolaylık sağlamaktadır. Sisteme plaka kaydı girildikten sonra yakıt almak için Opet istasyonlarına giriş yapıldıktan sonra pompaların karşılarındaki tanıma sistemi plakayı okur ve herhangi bir temas olmadan yakıt doldurulur. sistem üzerinden kayıtlı ödeme sistemlerinden otomatik olarak yakıt ödemesi gerçekleşir.

Opet Taşıt Tanıma Sistemi Nedir

 Akıllı sistem olarak tanımlanan bu sistemin kullanım kolaylığı ve zamandan tasarrufu sayesinden oldukça yaygın kullanım mevcuttur. Opet tarafından otobil sistemine sahip olan kullanıcılara zaman zaman çok opet avantajları kampanyalardan yararlanmaktadır.

 Bireysel olarak Opet otobil sistemi kullanılmaktadır. Bu işlem için araca çip takılmakta ve uydu sistemine bu çip sayesinde sinyal göndererek taşıt tanıma sistemine dahil olunmaktadır. Bireysel araçlar akaryakıt istasyona geldiklerinde dolum pompalarına yanaştığı anda sistem araca ne kadar litre yakıt alınması gerektiği konusunda kendi sistemini devreye sokacaktır.

 Opet Taşıt Tanıma Sistemi Nasıl Sökülür?

 Opet taşıt tanıma sistemi tüm Türkiye sınırları içerisinde anlaşmalı olan servisler mevcuttur. Bu servisler internet sayfasında il bazında listelenmiştir. Servisler Opet taşıt tanıma sisteminin sökülmesi işlemini çok kısa içerisinde tamamlayacaktır. Taşıt tanıma sistemi araçlara küçük bir montaj işlemi ile gerçekleşmektedir. Bu bağlamda sökme aşaması yine ilgili yetkili servisler tarafından gerçekleşmektedir.

 Opet Taşıt Tanıma Nerede Takılır?

 Opet taşıt tanıma sistemi özellikle kurumsal şirket araçlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kurumsal şirketler firma araçlarının yakıt faturalarını firma bünyesinden karşılamaktadır. Dolayısıyla araçların toplam kaç kilometre yol gittiklerini, Yakıt alımını ne kadar sürede bir alındığını tarih ve saatleri ile birlikte görmek istemekte ve muhasebesel kayıtlarını yapmakta ödemelerini gerçekleştirmektedirler.

 Dijital ortamda araçların tüm bu araç bilgilerine bu sistem ile rahatça ulaşma imkanına sahip olmaktadırlar. Opet taşıt tanıma sistemleri Opet firmasının Türkiye genelinde yaygın olarak faaliyet gösteren yetkili servisler tarafından takılmaktadır.

 Sistem kurulmasından itibaren aracın tüm kilometre ve yakıt bilgileri kayıt altına alınmaya başlamaktadır.

 Opet Taşıt Tanıma Montajı Nasıl Yapılır?

 Opet taşıt tanıma montajı yapılırken dikkat edilmesi gereken bir takım özellikler mevcuttur. Opet taşıt tanıma sistem montajı mutlaka Opet firmasının yetkili kıldığı servisler tarafından yapılmalıdır. Opet taşıt tanıma montajı yakıt deposunun bulunduğu alana halka şeklinde bir cihaz olarak montajı gerçekleştirilir. Opet taşıt tanıma sistemi yakıt deposuna takılan bu cihaz sayesinde dijital dolum işlemlerine başlayacaktır.

 Opet Taşıt Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

 Opet taşıt tanıma sisteminin çalışma özelliklerine bakılacak olursa, yakıt deposuna yerleştirilen küçük bir cihaz sayesinden araç hakkındaki tüm yakıt bilgileri, aracın yaptığı km bazında yakıt analizini sağlamaktadır. Araç, Opet yakıt istasyonlarına yanaşması halinde sistem aracı algılamaya başlayacaktır. akaryakıt dolumu tamamlandıktan sonra sisteme bağlı ödeme bilgileri uydu üzerinden aktarılarak taşıt tanıma sistemi sahibinin bilgilerine aktarılmaktadır. Aylık bazda e fatura detaylı bir şekilde mail adresine Opet tarafından gönderimi sağlanmaktadır.

 Fatura detaylarında işlem tarihi, işlem saati, kaç litrelik yakıt aldığı, birim fiyatı toplam tutar kdv tutarı litre bazında yapacağı kilometre bilgileri detaylıca gönderilmektedir. Araç sahibi araçtan inmeden yakıt almanın konforunu yaşamaktadır.

 Opet Taşıt Tanıma Nasıl Alınır?

 Opet taşıt tanıma Opet firmanın resmi internet sayfasından başvurular kısmından başvuru yapılmaktadır. Başvuru aşamasından Taşıt tanıma sistemini alacak kişi ve firmanın kimlik bilgileri, araç plakası Müşteri temsilcisinin firma sahibine ulaşması için geçerli telefon numarası ve talep bilgileri de sorulmaktadır. Talep bilgisi kutucuğu doldurulması zorunlu olmamakla birlikte Talep eden firmanın özel bir talebi varsa buraya yazabilir.

 Opet müşteri hizmetleri temsilcisi bu talep formuna istinaden telefon ile talep eden firmaya geri dönüş sağlayarak detaylar konusunda bilgilendirme yapmaktadır. Bilgilendirme sonucunda Opet firması ile kurumsal müşteri arasından resmi bir sözleşme imzalandıktan sonra Opet taşıt tanıma sistemine dahil olacaktır. Opet taşıt tanıma sisteminin devam süreci için müşteri temsilcisi talep eden firmanın en yakınında bulunan lokasyonunda yer alan Opet yetkili servisine yönlendirecek ve ücretsiz olarak montajı konusunda yardımcı olacaktır.

 Opet Taşıt Tanıma Sistemi Ne İşe Yarar?

 Opet Taşıt tanıma sistemin çalışma sistemi; Öncelikle Opet resmi internet sayfasına başvuru yapıldıktan sonra Opet müşteri temsilcisi tarafından başvuru yapan kişi ile görüşmeler sağlanır. Resmi sözleşme taraflar arasında imzalandıktan sonra araç sayısına göre gerekli montajlar Opet yetkili servisler tarafından yapılır. Montaj yapıldıktan sonra sistem devreye girer. Araçların kayıt altına alınmasıyla birlikte artık Tüm Opet yakıt istasyonlarında geçerli olmak üzere sistem devreye girmiştir.

 Araç Yakıt istasyonuna taşıt tanıma sistemine yaklaşarak uydu yardımı ile sistem üzerinden tanınır. Yakıt alımı gerçekleştirilir ve sisteme dijital ortamda kayda alınır. Aracın hangi yakıt istasyonunda hangi tarihte ve saatte hangi akaryakıtı aldığı aracın plakasına kayıt edilir. Araç sahibi temas olmadan yakıt alımını gerçekleştirir. Böylece zaman kaybı yaşamadan işlemlerini çok kısa süre içerisinde tamamlamaktadır.

 Aylık veya 15 günlük faturalama dönemi belirlenmekte ve bu periyodlar içerisinde e fatura ve detaylı işlem özeti firma yetkili kişisine gönderilir. Firma yetkilisi fatura incelemesini gerçekleştirdikten sonra ödemesini sağlayacaktır. Daha önceki dönemlerde araç takibi manuel olarak yapılmaktaydı fakat bu durum bir takım zorlukları vardı. Örnek vermek gerekirse firmalar saha dışındaki araçların kilometre bilgisine sağlıklı takibi yapılamıyor ve açıklar söz konusu olmaktaydı.

 Opet taşıt tanıma bu zorlukları aşmış, Firmalara büyük kolaylık sağlamıştır. Aracın kilometre bilgisi , hangi aralıklarla yakıt alınmış? artık tespiti kolay ve net bilgi ile ulaşma durumu söz konusu olmuştur.

 7/24 Opet müşteri temsilcine ulaşarak daha detaylı bilgi alınmaktadır. Araç bilgi güvenliği Opet tarafından korunmaktadır. Bu sebeple sadece araçtan sorumlu firma yetkilisine detaylı bilgi verilmektedir. Ayrıca Opet resmi sitesi üzerinden kullanıcı adı ve şifre belirleyerek firma yetkilisi internet üzerinden araç ile ilgili tüm detaylı bilgilere ulaşılması mümkün olmaktadır.

 Yakıt ödeme tek bir yerden sağlanacağı için kontrolü kolay şekilde gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

 Opet resmi sitesi üzerinden firmaya özel kullanıcı adı ve şifre girilerek istenilen zaman aralığında raporlama süreci gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Raporlama aralıkları 15 gün, haftalık veya aylık aralıkları içerisinde yakıt alımı kontrol altında tutulabilmektedir. Araçlara monte edilen üniteler sayesinde yakıt kotaları kontrol altında tutulabilmektedir. Araçların yakıt tasarrufları bu sayede sağlanabilmekte ve firmalar bu sayede hangi aracın hangi sahalarda olması gerektiği konusunda bir öngörü sahibi olabilmektedirler.